Svakih pet dana jedan stanovnik Srbije postane žrtva trgovine ljudima
Zvanično svakih pet a nezvanično svakog drugog dana jedan stanovnik Srbije postane žrtva trgovine ljudima.
Problem identifikacije pravog broja žrtava jeste nepoverenje u institucije koje često nisu efikasne u procesuiranju trgovaca ljudima, kao i nedostatak hrabrosti kod žrtava ili okoline ( medija ) da se svedoči i alarmira šira zajednica o ovom problemu. Mdiji su često pod pritiskom saradnika krijumčara koji su često nosioci određenih uticajnih funkcija.
2016. godine je identifikovano 55 novih žrtava trgovine ljudima, dok je za prvih šest meseci 2017. godine identifikovano 18, rekao je Tanjugu sekretar Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima. Do kraja 2017. ukupno je prijavljeno 142 slučaja za koje se sumnja da se radi o trgovini ljudima. Predpostavlja se da je broj žrtava znatno veći.
Veći broj žrtava završi na prostoru Srbije i tačnije Beograda i Južnog dela Kosovske Mitrovice, Peći, Prizrena, Đakovice. Srbija je dakle i zemlja porekla i eksploatacije.
Trgovina ljudima je nesporno rodni problem. Većinu žrtava trgovine ljudima u Srbiji čine žene i devojčice (87,5% prema podacima ASTRE) izložene seksualnoj i radnoj eksploataciji.
Žrtve odlikuje siromaštvo, nezaposlenost i nedostatak obrazovanja u pogledu lične bezbednosti.
Muškarci najčešće završe kao žrtve radne eksploatacije
(na gradilištima u inostranstvu) ili robovi naterani na prosjačenje.
Dragi prijatelji, svoje najmilije, komšije, poznanike i sve sugrađane čuvajte ljubavju, savetima, hrabrošću i pozivom na broj 192 ili + 381 11 785 0000.