Svaki treći radnik u Srbiji je bio bar jednom žrtva mobinga
Svaki treći radnik u Srbiji doživeo je bar jednom zlostavljanje na radu, procene su Udruženja “No mobing”. To znači da je oko pola miliona ljudi iskusilo mobing.
Načešće žrtve mobinga su pripadnice ženskog pola i osobe
nesigurne u sebe. Ranije je važilo i pravilo da su to niže obrazovane osobe ali u poslednje vreme i visoko obrazovani imaju isti problem.
Terminom mobing obuhvaćene su sve vrste zlostavljanja na radnom mestu. Pod mobingom se podrazumevaju brojni i različiti oblici ponašanja: moralno zlostavljanje, psihološko maltretiranje, psihološki teror, fizičko zlostavljanje, uvrede, podizanje tona, ogovaranje i slično.
Mobing dovodi do pogoršenja zdravstvenog stanja žrtve koje se ispoljava kroz česte mučnine, konstantan umor, nesigurnost, strah… Mobing je najčešći uzrok bolesti srca i pojave dijabetesa.
Jedan od sve više prisutnih načina mobinga je i “NEPLAĆENI PREKOVREMENI RAD”. Cilj ove vrste mobinga je preterano iskorišćavanje radnika, zadavanjem radnih zadataka koji su preterano teški i preobimni za jednu osobu pod izgovorom da sve mora da se završi tog dana. Sve ovo ima za rezultat primoravanje da usled povećanog obima posla žrtva pomisli da nije dovoljno produktivna i na osnovu toga zatraži sporazumni raskid ugovora o radu koji poslodavcu ide na ruku.
Ne dozvolite da iko na poslu maltretira vaše kolege ili vas i neka vam na umu bude ono što je rekao Karl Marks “Svet pripada hrabrima”.